Czasy dostawy liczony w godzinach lub zaledwie w kilkudziesięciu minutach są typowe dla pilnej dystrybucji leków oraz części produkcyjnych, ale także dla dostawy pizzy lub dostarczania gotówki/bilonu.
Co to jest continuous delivery?
Terminu continuous delivery zaczęto używać właśnie w odniesieniu do sposobu dostarczania ciągłego odbywającego się w krótkich okresach, w zasadzie natychmiastowego. Stawia to przewoźnikowi nadzwyczajne wymagania.
Jak radzić sobie z ekspresowymi terminami dostaw?
Pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl, jest zwiększenie liczby samochodów. Więcej rowerów, więcej kilometrów, więcej adresów. Nie twierdzimy, że dostarczanie pizzy jednym samochodem uczyni cię milionerem, ale kupowanie nowych samochodów to najdroższe możliwe rozwiązanie. Inwestycja w planowanie dostaw jest znacznie bardziej efektywna.
Grupa Rohlik prowadzi dystrybucję swoich towarów w trybie dostaw ciągłych. W 2022 roku obsłużyła około miliona aktywnych klientów z ponad dziesięcioma milionami zamówień ekspresowych. Wzrost obrotów rok do roku przekroczył 50%. Bez planowania na najwyższym poziomie taki wynik byłby nie do pomyślenia.
Skomplikowane zadanie
Obsługa transportu w ekstremalnie krótkich terminach jest zadaniem bardzo złożonym. Przede wszystkim wymaga odpowiedniej zdolności do realizacji zamówień: od przyjęcia i wprowadzenia zamówienia do pakowania, przydziału do pojazdu i załadunku. W przypadku naszej pizzerii parametrem ograniczającym będzie nie tylko ilość samochodów, ale także piekarników i rąk.
Realizacja dużej ilości zamówień
Kolejnym wąskim gardłem jest szybkość, z jaką dyspozytor może dopasować rój zamówień do tras dystrybucji. Z każdym nowym zleceniem istnieje możliwość zmiany trasy.
Przeciwstawia się temu konieczność dotrzymywania terminów dostaw i możliwość załadunku tylko tego, co już zostało upieczone. Kolejność klientów na trasie powinna w przybliżeniu odpowiadać kolejności otrzymanych zamówień. Jednak bezwzględne przestrzeganie tego nakazu prowadziłoby z kolei do wydłużenia tras, wydłużenia czasu przejazdu i ogólnego wydłużenia czasu dostawy.
Ponieważ pizza szybko stygnie, planowanie dostawy to dyscyplina podnosząca adrenalinę, nawet bez przykrych niespodzianek w produkcji lub w podróży. Nic więc dziwnego, że ciągła dostawa przerasta możliwości żywego dyspozytora nawet przy niewielkiej liczbie zamówień.
Pizza grozi zimnym ananasem i wściekłymi klientami. Gdzie indziej może to oznaczać wstrzymanie produkcji, zagrożenie dla pacjentów i wysokie kary.
Nadszedł czas, aby przedstawić Kirę
Kira jest planistą transportu z wyszkoleniem żołnierza szybkiego reagowania. To program do optymalizacji dystrybucji. Przewiduje ciągły strumień rozkazów i fakt, że sytuacja w terenie zmienia się z sekundy na sekundę. Zaprojektowaliśmy ją tak, by rozwijała się wraz z zadaniami, które przed nią stawiasz.
Wspomniany wcześniej Rohlík.cz również korzysta z naszego rozwiązania. Z przyjemnością przedstawimy Ci nasze aplikacje.