Po takim ciosie możesz wpaść w panikę. Czytasz górę innych artykułów, stwierdzasz, że nie wiesz jak zacząć, decydujesz, że to musi poczekać i wracasz do notatnika i telefonu. Cyfrowanie planowanie transportu w zasięgi ręki?
Nie będziemy przekonywać, że tradycyjne praktyki logistyczne to droga do piekła. Raczej wskażemy siedem sytuacji, w których udowodniono, że IT obniża koszty, zwiększa zyski lub przyspiesza pracę. Jeśli wolisz mieć kolejny atak paniki lub zastanawiasz się, jak ukończyć peleton, pozostawimy to tobie. Tak czy inaczej, możemy pomóc.
Cyfrowy planista jest zdecydowanie lepszy niż żywy
1. Jest szybszy
Moc obliczeniowa aplikacji planistycznych pozwoli na uwzględnienie nieporównywalnie większej liczby wariantów rozwiązań niż to zrobił by doświadczony planista. Mimo to plan zostaje ukończony znacznie wcześniej. Równie szybko można go dostosować do zmieniających się warunków. Ponieważ planiści komunikują się z kierowcami w czasie rzeczywistym, problemy można wyeliminować, zanim spowodują szkody.
2. Oszczędza pieniądze na planowaniu
Aplikacje do optymalizacji transportu i tworzenia harmonogramów wymagają pracy kilku osób. Zrelaksowany pracownik może skoncentrować się na wyszukiwaniu innowacji lub gaszeniu nagłych sytuacji awaryjnych.
3. Osiąga długoterminowe niższe przebiegi
Praca operacyjna z cyfrowymi mapami, bazą danych dotyczących jazdy i aktualnym stanem ruchu drogowego pozwala na błyskawiczne znajdowanie (i zmienianie) tras tak, aby były jak najkrótsze lub jak najbardziej wydajne. Umowy leasingu pojazdów często zawierają ograniczenia przebiegu. Jeśli możesz dostarczyć więcej towarów w ramach limitu, zyskujesz. Jeśli wydłużysz okres między naprawami i wymiany floty, znów zarabiasz. Przeczytaj również nasz artykuł na temat Monitoringu GPS floty ciężarówek
4. Oszczędza na kosztach operacyjnych
Oczywiście krótsze trasy to oszczędność paliwa, płynów eksploatacyjnych, opon itd (efektywność dostaw). To grosze na kilometr, dziesiątki lub setki tysięcy złotych w skali roku.
5. Zwiększa wydajność transportową
Gdy samochody i kierowcy wrócą szybciej, będą mogli szybciej rozpocząć pracę od nowa. Przy tej samej liczbie pojazdów i osób osiągniesz wyższą wydajność transportu.
6. Podnosi jakość usług
Planowanie cyfrowe znacznie lepiej radzi sobie z szacowaniem czasu przybycia. Możesz zaoferować klientom węższe okna czasowe na załadunek i rozładunek. Możesz im także zaoferować śledzenie online i łatwą komunikację z kierowcą, aby mogli spodziewać się jego przybycia niemal co do minuty.
7. Otwiera oczy
Każda aplikacja planistyczna buduje obszerną bazę danych, z której uczy się we własnym interesie. Chętnie udostępni Ci wiele z nich, abyś mógł się z nią uczyć. Z doświadczenia wiemy, jak łatwo ulega się złudzeniom w ruchu ulicznym i ilu zaskakujących odkryć doświadczą przewoźnicy dzięki aplikacjom. Oczywiście miarą nie jest tu ilość niespodzianek, ale pieniądze, jakie się oszczędza lub zarabia dzięki poszerzaniu wiedzy.
Zwroty już po kilku dniach
To, co opisaliśmy, możemy udowodnić wieloma danymi: koszty są niższe, przychody są wyższe. Nasze programy do planowania zwrócą się w ciągu zaledwie kilku dni. Z ekonomicznego punktu widzenia nie ma się czym martwić.
Główną przeszkodą w przejściu z Excela i telefonów na zaawansowane programy jest bariera psychologiczna. Strach, że wszystko zostanie wywrócone do góry nogami, a jeśli zmiana się nie powiedzie, nikt jej nie cofnie.
Cyfrowe planowanie transportu
Rozumiemy takie obawy, jednak nie są one poparte danymi. Cyfryzacja działu planistycznego nie wymaga inwestycji finansowych, wysyłania pracowników na dwuletni kurs do Kalifornii ani zagrażania płynności ruchu. Przejście na nowy system zazwyczaj przebiega bezproblemowo i poradzą sobie z nim nawet osoby, które nie potrzebują zbytnio komputerów. Z pewnością nie ma ryzyka, że pewnego dnia przyjdziesz do pracy i Twój biznes popadnie w ruinę.
Kiedy porzucisz notatnik lub stare oprogramowanie i przejdziesz na nowe, pozostanie Ci tylko jedno pytanie, na które musisz odpowiedzieć: dlaczego nie zrobiłem tego wcześniej?