O czy przeczytasz w tym artykule?
19 – 21 marca 2024 w Stuttgarcie, w Niemczech odbyły się targi LogiMAT dedykowane intralogistyce i nowoczesnym metodą usprawniania procesów biznesowych. Targi skupiały wokół siebie najnowszy dorobek technologiczny wielu znanych firm oraz były okazją to spotkania wielu innowacyjnych projektów poświęconych poprawie jakości transportu w logistyce, usprawnieniu magazynowania, dystrybucji i ogólnej poprawy pracy łańcuch dostaw (Więcej możesz przeczytać w naszym artykule łańcucha dostaw).
W niniejszym artykule przedstawiamy relację z targów LogiMAT, które w tym roku były największym tego typu wydarzeniem w Europie. W tym materiale dowiesz się więcej o wyzwaniach dzisiejszej branży logistycznej, w której rozwiązania branży transportowej i intralogistyczne zapewniają płynne działanie w łańcuchu dostaw.
Targi LogiMAT 2024: intralogistyka i nowoczene technologie wsparcia transportu
Targi LogiMAT tak jak w poprzednich edycjach okazały się ogromnym sukcesem, przyciągając tym razem ponad 100.000 osób odwiedzających tę międzynarodową imprezę. W wydarzeniu wzięła udział imponująca liczba 67 420 profesjonalistów branżowych, co stanowi znaczny wzrost o niemal 10% w porównaniu z poprzednimi edycjami. Na wydarzeniu zaprezentowało się 1 610 wystawców, prezentując różnorodną gamę produktów i rozwiązań, co stanowi znaczący wzrost o 6% w porównaniu z poprzednimi latami.
Były to firmy z branży, takich jak:
- Systemy Transportu i Magazynowania
- Oprogramowania do zarządzania magazynowaniem i transportem
- Robotyka dla rozwiązań intralogistycznych i pojazdy autonomiczne
- Etykietowanie i drukowanie, identyfikacja – RFID/AUTO-ID
- Opakowania, materiały opakowaniowe oraz maszyny pakujące
- Systemy transportu naziemnego, dźwigów, ochrony przeciwpożarowej, bezpieczeństwa i technologii załadunku
Wśród tych wystawców było ponad 120 debiutów innowacyjnych produktów, co ilustruje zaangażowanie branży w postęp i innowacje. Powierzchnia netto wystawy została poszerzona o dodatkowe 2 000 metrów kwadratowych, co zaowocowało kompleksowym pokryciem łącznej powierzchni 67 000 metrów kwadratowych.
Wyzwania logistyki i transportu podczas targów LogiMAT
Targi były mocno skoncentrowane na problemach dzisiejszej intralgoisktyki, oferując nowoczesne rozwiązania dla usprawnienia procesów i interoperacyjności w łańcuchu dostaw. Firmy prezentowały na swoich stoiskach metody, które koncentrowały się na pokonywaniu fundamentalnych wyzwań dla całej branży. Wśród rozwiązań z zakresu automatyzacji, autonomicznych pojazdów, nowoczesnego magazynowania, oprogramowania dla branży transportowej i dystrybucyjnej, łatwo można było dostrzec, jakie są dzisiejsze trendy w branży i co im najbardziej sprzyja.
Wśród firm prezentujących się na LogiMAT można było dostrzec realne problemy dzisiejszej logistyki i to właśnie one napędzają trendy wśród firm technologicznych, które poszukują rozwiązań takich problemów jak:
Optymalizacja kosztów
Firmy logistyczne i transportowe dążą do nieustannie do obniżenia kosztów operacyjnych, zarówno w transporcie, jak i w zarządzaniu wewnętrznymi procesami logistycznymi (intralogistyka), przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości usług.
Zarządzanie łańcuchem dostaw
Dzisiejsza logistyka to złożona globalna sieć dostaw, która wymaga skutecznego zarządzania łańcuchem dostaw, w tym szybkiego reagowania na zmiany popytu oraz zmieniające się warunki pogodowe, czy też nieoczekiwane kwestie polityczne i handlowe.
Zrównoważony rozwój
Logistykę w 2024 charakteryzuje się zwiększona świadomość ekologiczna, która wymusza rozwój i wdrażanie bardziej zrównoważonych praktyk logistycznych. W tym, należy pamiętać o ograniczeniu emisji CO2, oraz zmniejszeniu zużycia energii i bardziej efektywnym zarządzaniu odpadami.
Technologia i automatyzacja
W transporcie, tak jak i w logistyce liczy się coraz bardziej dynamiczny rozwój technologiczny, w tym sztuczna inteligencja, robotyka, Internet Rzeczy (IoT) i analityka danych. Te rozwiązania wymagają ciągłego dostosowywania się do nowych narzędzi i metod pracy w celu poprawy wydajności i zwiększenia konkurencyjności.
Biorąc pod uwagę wspomniane wyzwania w dzisiejszej branży logistyczno-transportowej, warto odnieść się do faktu, że prym na targach wiodły firmy IT oferujące rozwiązania software’owe dla transportu. Na targach widać było, że oprogramowanie, rozsądne planowanie tras ciężarówek, integracja dostaw z dystrybucją i cyfryzacja procesów to absolutnie przyszłość dzisiejszej logistyki i transportu.
Forum Expertów na targach LogiMAT
Podczas targów LogiMAT mieliśmy okazję wysłuchać wielu prelekcji prowadzonych przez najlepszych ekspertów w dziedzinie logistyki i transportu. Jednym z wartych uwagi wykładów był ten poświęcony trendom w intralogistyce.
Prowadzony przez Matthiasa Pieringera, redaktora naczelnego magazynu LOGISTIK HEUTE, wykład omawiał produkty i usługi intralogistyczne, które są kluczowe w dążeniu do efektywnych procesów w branży produkcyjnej, handlowej i usługowej. Ma to niewątpliwie wpływ na funkcjonowanie operacji transportowych, podczas których efektywne planowanie tras jest kluczowym czynnikiem pozwalającym sprostać wymaganiom, takim jak e-commerce, gdzie już sama dostawa detaliczna może przynieść znaczne oszczędności.
Wśród prelegentów znaleźli się liderzy branży, w tym Jos de Vuyst, CEO, Stow Group, Christian Erlach, szef sprzedaży, Jungheinrich AG, Jörg Rommelfanger, szef dywizji robotyki w Niemczech, ABB AG, którzy potwierdzili, że LogiMAT Summit gromadzi wiodące umysły ze społeczności biznesowych i akademickich, aby omówić trendy i zmiany, które definiują dzisiejszą intralogistykę.
Ponadto, forum zajęło się również wyzwaniami i możliwościami, jakie stwarza to dla intralogistyki. W tym wypadku, było nam miło usłyszeć, że nasze przewidywania w SolverTech, w stosunku do rynku logistyki i transportu tylko się potwierdzają.
Ma to związek głównie z naszymi produktami, takimi jak Frey’a, aplikacji mobilnej, której funkcje odpowiadają za poprawienie pracy kierowców i planerów tras. Mobilność w branży transportowej nadal pozostanie wiodącym trendem w 2024 roku.
Podsuwmoanie targów LogiMAT
LogiMAT 2024 był nie tylko wydarzeniem o imponującym rozmachu, przyciągającym profesjonalistów z branży i innowacyjnych wystawców z całego świata, ale także platformą do dyskusji na temat kluczowych wyzwań i trendów w intralogistyce i transporcie.
Rozwiązania zaprezentowane na targach wskazują, że branża logistyczna stoi przed poważnymi wyzwaniami, ale także oferuje wiele możliwości dzięki rosnącej roli technologii i innowacji oraz mobilności.
Dzięki dyskusjom i rozmowom ekspertów, takim jak Forum Ekspertów na LogiMAT, możemy lepiej zrozumieć przyszłość branży i kierunki, w które należy inwestować, aby osiągnąć lepszą wydajność i większą konkurencyjność.
SolverTech oferuje rozwiązania dla branży transportowej. Nasze oprogramowanie do planowania transportu przyniosła oszczędności sięgające 20%. Jesteśmy firmą specjalizującą się w poprawie efektywności transportowej flot samochodów ciężarowych, zarówno dużych, jak i małych. Nieustannie obserwujemy trendy na rynku międzynarodowym, aby dostarczać naszym polskim klientom rozwiązania na najwyższym poziomie. Chcemy pomóc Ci uczynić Twój biznes bardziej konkurencyjnym lokalnie i globalnie. Skontaktuj się z nami już dziś i sprawdź nasze rozwiązania do planowania tras.