Artykuł   18. 10. 2020 Pandemia i logistyka: czy naprawdę musisz wyjechać za wszelką cenę?

W jaki sposób pandemia Covid-19 zmieniła efektywność transportu i co się z nią stanie, gdy pandemia dobiegnie końca? Rośnie znaczenie optymalizacji dostaw.
z 42 pytań
Anuluj filtr

Napięte czasy pandemii zwiększyły wysiłek przewoźników, aby wykonywać swoją pracę za wszelką cenę.

Stawką było życie ludzi, jeśli nie ludzi, to przynajmniej biznesów, więc łatwo zrozumieć skłonność do uporu. Jednak wydajność naprawdę zaczyna się kręcić.

Uważamy, że firmy nie inwestują w optymalizację na darmo. Powody są zwykle podobne i bardzo przekonujące.

  1. W ogóle zarządzać operacyjne. Operacje logistyczne, zwłaszcza planowanie tras, optymalizacja trasy, są zbyt skomplikowane, aby można je było obsługiwać tylko ze znajomością geografii i obsługą map Google lub List. 
  2. Aby ich biznes był opłacalny. Logistyka jest nie tylko skomplikowana, ale także bardzo droga. Kupno i leasing pojazdów, pensje kierowców, codzienne napełnianie bezdennych zbiorników paliwa, które opróżniają się szczególnie szybko z każdym zbędnym przejechanym kilometrem – koszty są przeważnie ogromne. Tylko organizacje z doskonałym planowaniem przetrwają
  3. Aby wszystko działało sprawnie. Jednak idealne planowanie jest bezużyteczne, jeśli operacja nie jest starannie zarządzana i kontrolowana. Możliwość natychmiastowego reagowania przez dyspozytora na sytuacje w terenie jest kluczem do wydajnej pracy.
  4. Aby nie operały się na fałszywych założeniach. Dzielenie włosa na czworo i prowadzenie biznesu jako opartego wyłącznie na subiektywnych wrażeniach jest niebezpiecznie łatwe. Ale inteligentne oprogramowanie do planowania transportu nigdy nie traci głowy i widzi mało oczywiste powiązania. Może szukać rezerw lub bezpośrednio zapobiegać szkodom, które w innym przypadku zostałyby ujawnione ze znacznym lub nieodwracalnym opóźnieniem.
  5. Podejmowanie świadomych decyzji. Solvertech może symulować różne sytuacje rzeczywistego działania. Eliminuje metodę prób i błędów z rejestru dobrych praktyk i przyspiesza podejmowanie właściwych decyzji.
  6. Aby przetrwać na rynku. Skuteczne zarządzanie zwiększa wiarygodność przewoźników w stosunku do klientów oraz pomaga im w utrzymaniu i zwiększaniu udziału w rynku.
  7. Aby nie zgubili się w labiryncie akapitów. Logistyka to gra o niezwykle skomplikowanych zasadach. Pomoc inteligentnych aplikacji w ich przestrzeganiu to niezbędna gwarancja spokojnego snu odpowiedzialnych pracowników.

Pandemia i logistyka

Wszystko to było prawdą w okresie przed koronawirusem. Jednak po nadejściu kryzysu nagle nie było czasu na ostrożne zarządzanie. Co się stanie, gdy kryzys się skończy? Czy wrócimy do priorytetów sprzed epidemii?

Zadecyduje o tym dalszy rozwój pandemii i gospodarki. Jak dotąd czeski rząd zainwestował więcej słów niż pieniędzy w ponowne uruchomienie gospodarki, ale sytuacja zmienia się każdego dnia. W każdym razie, im więcej zachęt, tym większe zadłużenie budżetów publicznych i tym większy (przyszły) wysiłek, aby je jak najbardziej zrównoważyć. Oznacza to zwiększone opodatkowanie przedsiębiorców. Wyższe podatki zmniejszą zyski i zwiększą presję na redukcję kosztów.

Czy będzie to dotyczyło również firm transportowych? Na pewno. Niektórym firmom pomoże rosnąca popularność zakupów online, ale oczekuje się, że wielu przewoźników spadnie lub ulegnie stagnacji.

Dlatego efektywność nieuchronnie powróci na piedestał logistycznych priorytetów. Obniżenie kosztów będzie głównym, jeśli nie jedynym sposobem na utrzymanie wystarczającego zysku przez jakiś czas.

Solvertech od 2009 roku stara się obniżać koszty transportu i  będzie to dalej robił, niezależnie od tego czy jest Covid czy go nie ma.

Jeśli wiedza naszego zespołu pomoże Ci poprawić efektywność dostaw poprzez optymalizację tras, z przyjemnością udzielimy Ci natychmiastowej porady i wsparcia, jakie możemy. Prosimy o kontakt pod numerem +48 512 268 436 lub przez formularz kontaktowy